30 listopada 2013

Działanie wypływa wprost z serca. Recenzja książki Osho "Kreatywność - Uwonij swą wewnętrzną moc"



Kreatywność to ostatnio bardzo modne słowo.
W  naszej kulturze i we współczesnym świecie kreatywne może być wszystko, od gotowania, przez projekty graficzne stron www, warsztaty malowania porcelany, ubieranie się, aż po życie.
Bezsprzecznie kreatywność jest tym co przyciąga i fascynuje.
Ale co to tak naprawdę jest?

Osho, w książce "Kreatywność - Uwolnij swą wewnętrzną moc" wydanej nakładem Czarnej Owcy, wyjaśnia jak istotna jest autentyczna i niczym nieskrepowana kreatywność w życiu każdego z nas. 

Kreatywność jest radosnym tworzeniem biorącym swój początek z wewnętrznej głębi każdego człowieka. Jeśli robisz coś na bazie swoich przeszłych doświadczeń, wiedzy wyniesionej ze szkoły, lub przekonań wpojonych Ci przez otoczenie, w gruncie rzeczy nie tworzysz nic. Odwzorowujesz zaledwie to co jest już znane. Wielcy geniusze, do których autor częstokroć się odwołuje, tacy jak chociażby Beethoven, czy Dostojewski wyszli swoim myśleniem poza obowiązujące w ich czasach ramy. Wznieśli się gdzieś ponad ogólnie przyjęte wzorce i tworzyli dzieła wybitne. Wybitne, bo wyjątkowe, jedyne, unikatowe i stworzone z chęci wyrażania, a nie zdobcia sławy i poklasku (np. Van Gogh).

Jak już zauważyliście wrogiem kreatywnego działania jest Intelekt, prowadzony przez silne Ego. Jego świetnie działającymi narzędziami są min. ambicja i chęć zdobycia aprobaty u innych.
Zastanów się sam ile razy nie zrobiłeś czegoś, lub nie wypowiedziałeś pewnych słów, dlatego, że bałeś się zostać skrytykowany?

Ile razy postanowiłeś zostać w swojej strefie komfortu, tyko dlatego, że wyjście poza nią mogłoby się spotkać ze śmiesznością?
Mój ulubiony cytat z książki " Kreatywność - Uwolnij swą wewnętrzną moc"  to:


"Kreatywność to kochanie tego co się robi - znajdowanie w tym przyjemności, celebrowanie tego" 
Innymi słowy 
"Kreatywność to traktowanie każdej pracy jak medytacji, wykonywanie jej z prawdziwą miłością."

Wynika stąd, że każda rzecz jaką robimy w pełni świadomie i z całkowitym zaangażowaniem jest przejawem naszej kreatywności, a dzięki temu wspiera nas w wewnętrznym rozwoju i samodoskonaleniu. Nie ważne czy się relaksujesz, bawisz się z kotem, sprzątasz, gotujesz, czy pracujesz. Każde działanie możesz świadomie zmienić w piękną i czystą medytację serca.

4 komentarze:

  1. Niestety tak się zdarza, że biedny człowiek czasami, a może nawet często wykonuje prace, które chętnie rzuciłby w kąt, ale uważa, że nie może tego zrobić. Przykład: kobieta, która nie lubi prowadzić domu. A przecież przyjęło się twierdzić, że żona i matka powinna mieć tę czynność w małym paluszku. Wtedy występuje brak zaangażowania i brak kreatywności. Jest nawet takie powiedzenie: z niewolnika nie ma pracownika.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gaju, właśnie o takich sytuacjach pisze Osho, o zmianie nastawienia do tego typu prac.
      Czy warto sprawdzić słuszność jego teorii?

      Usuń
  2. Czyli nie trzeba być Van Gogiem, a być kreatywnym:-) To dobrze, nie chciałbym sobie obcinać ucha :-).
    Bardzo mi się ten wpis podoba - kreatywność znajduje się poza naszą strefą komfortu. Jednak, gdy lubimy to, co robimy, wtedy łatwiej nam się przekracza granicę komfortu...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dawidzie,
      jak bardzo niekomfortowo musisz się czuć, by być kreatywny?

      Usuń